Triola

Chomutov - Blatno24. 8. 20194 dny do závodu | Přihlášky
DE EN
 


TZ: Závodník málem uhořel v autě, organizátoři mu připravili překvapení

Nejen krásně gesto, ale hlavně potřebnou pomoc svému kolegovi, prokázali organizátoři závodů do vrchu Triola Cup jezdci, který na minulém závodu havaroval.

 

Sedmašedesátiletý Jiří Bažata ze zúčastnil závodu na trati v Hradišti na Chomutovsku. Bohužel hned při první tréninkové jízdě se dostal do problémů a skončil se svojí škodou 130 RS mimo silnici. Z hořícího vozu mu pomohla traťová komisařka, dobrovolná hasička z Malého Března Jana Hrubá. Vrtulníkem byl dopraven do ústecké nemocnice (napsali jsme zde). Pro jezdce dopadla havárie vcelku dobře, až naraženiny, odřeniny a psychické šrámy. Hůře však dopadlo jeho auto, ze kterého zbyl jen motor, převodovka a zadní náprava.

„Dostal jsem se do problémů s řízením, vylétl ze silnice a narazil do stromu, byl to hrozivý okamžik, byl jsem úplně mimo, ani nevím, kde se ve mně vzala ta síla podat komisařce hasičák, vykopnout dveře a dostat se z auta ven. Když vyšlehly z auta plameny, myslel jsem jen na to, jak si zachránit holý život. Ale nakonec to pro mě dopadlo docela dobře, kromě toho, že mě ještě dnes bolí celé tělo a před očima se mi ten hrůzný okamžik odehrává, jsem v pořádku. Té mladé ženě moc děkuji za její pomoc a statečnost, i když oheň neměla šanci uhasit, přeci jen oddálila rozšíření požáru," uvedl Jiří Bažata.

Tato ošklivá havárie jezdce ale neodradila. Rozhodl se postavit si auto znovu, jenže k tomu potřebuje peníze. Když se o jeho plánech dozvěděli organizátoři závodů do vrchu, okamžitě se se svými partnery dohodli, že Bažatovi pomohu. Vybrali deset tisíc korun a osobně mu přivezli až do jeho dílny symbolickou poukázku a finanční obnos. „Nejde vyslovit, jak mě překvapili a jakou jsem měl radost. Vůbec jsem nic takového nečekal. Chci jezdit dál, ale peníze mi chybí. A najednou se tu objeví oni, předají mi peníze a ještě mi slíbí, že mi zajistí novou závodní sedačku a bezpečnostní pásy do závodního auta, které si hodlám znovu postavit. Doslova mi vytrhli trn z paty a já ani nedokážu vyslovit svoji vděčnost. Těší mě, že jsou ještě na světě takoví lidé," s dojetím řekl Bažata.

Jiří Bažata se také hodlá dalšího závodu do vrchu na trati z Horního Jiřetína do Nové Vsi v Horách zúčastnit. Pokud se mu podaří si zapůjčit na závody auto, tak jako závodník, pokud ne, tak jako divák a velký fanda. „Vážíme si toho, že to Jirka nevzdal a rozhodl se znovu postavit další vůz a znovu se zúčastnit našich závodů. Nechť je jeho počínání vzorem nejen pro nás, ale pro všechny. Klobouk dolu Jiří a držíme palce a přejeme pevné zdraví," popřál František Pišta, promotér podniku Triola Cup.


Olga Markuzziová / e-mostecko.cz 29.7.2015, 14:34 1045x